BIZNIS I INVESTICIJE cover
Crna Gora

BIZNIS I INVESTICIJE

Poreski sistem je značajno reformisan kako bi se kreirala podsticajna sredina za poslovanje i time privukli strani investitori. Poreski režim je prepoznat kao jedan od najkonkurentnijih u Evropi. Ključni porezi u Crnoj Gori: 

  • Porez na dohodak – 9% (11% za bruto lični dohodak) 

  • Porez na dobit – 9% 

  • Porez na prihode – 9% na dividende/distribuciju profita, kapitalni dobitak, honorar od licenci, dohodak od intelektulane svojine, prihod od iznajmljivanja, usluge konsaltinga, usluge marketinga i revizije. 

Investitori mogu raspolagati dividend i profitom u punom iznosu i bez ograničenja. 

Porez na dodatnu vrijednost (PDV) – 21% (smanjen na 7% za turizam, 7% usluge u marinama, i 0% za neke osnovne proizvode).

Veoma važan aspekt je korišćenje EURA kao zvanične valute. Ima pozitivan uticaj na strane investiture pošto značajno smanjuje rizik tokom razmjene valuta i ograničava rizik inflacije. 

U drugoj polovini 2010, Crna Gora je dobila status kandidata za ulazak u Evropsku Uniju, a u junu 2012 Evropski Savjet je zvanično otvorio pregovore. U decembru 2015, Crna Gora je dobila formalin poziv da postane član NATO alijanse, a u junu 2017 je postala punopravan član. 

Crna Gora je naročito posvećena poboljšanju turističke ponude i prateće infrastrukture. Internacionalne organizacije kao što su Svjetska Banka, Evropska Investiciona Banka i Evropska Banka za Rekonstrukciju i Razvoj (EBRD) su postali strateški partneri Vlade Crne Gore kako bi se poboljšala infrastruktura na nivou države. Predviđa se da će Crna Gora postati jedna od najtraženijih i najluksuznijih turističkih destinacija u narednim godinama, a time i magnet za strane investicije koje su već uveliko zastupljene tokom zadnjih 10 godina. Osim turizma, postoji veliki potencijal za razvoj u oblasti nekretnina, infrastrukture, poljoprivrede i obnovljivih izvora energije. 

STRANI INVESTITORI

Stranim investitorima zakon garantuje iste uslove koji važe za domaća lica. Slobodno možete osnovati novo privredno društvo, uložiti u njega ili kupiti postojeće privredno društvo ili udio u njemu. Strana lica mogu imati pravo svojine na pokretnim i nepokretnim stvarima i imovinom, i prava nasljeđivanja isto kao i crnogorski državljani, kao i pravo na slobodni prenos sredstava i imovine stranim ili domaćim pravnim i fizičkim licima. Ne postoji ograničenje iznosa ulagačkog kapitala. Strani investitori mogu da ulažu u bilo kojoj industriji, osim vojne industrije u kojoj strani investitor može uložiti do 49%, i mogu slobodno prenositi sva finansijska i druga sredstva, uključujući dobit i dividende. 

Stranci u Crnoj Gori imaju pravo kupovine nepokretnosti pod uslovima pod kojima to čine i domaća lica, uz priloženi identifikacioni dokument. Međutim, shodno Zakonu o svojinsko-pravnim odnosima, stranac u svom posjedu ne može imati prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi, poljoprivredno zemljište, šume i šumsko zemljište, spomenik kulture od izuzetnog i posebnog značaja, nepokretnost u kopneno-pograničnom području u dubini od jednog kilometra i ostrvo, nepokretnost koja se nalazi na području koje je radi zaštite interesa i bezbjednosti zemlje zakonom proglašeno područjem na kome strano lice ne može imati pravo svojine. 

Izuzetno, strano lice može steći i pravo svojine na poljoprivrednom zemljištu, šumama i šumskom zemljištu površine do 5.000 m2 samo ako je predmet ugovora o otuđenju (kupoprodaja, poklon, razmjena i dr.) stambena zgrada koja se nalazi na tom zemljištu. 

Strano lice može imati pravo dugoročnog zakupa, koncesije, Ugovora o gradnji (BOT) i drugih aranžmana privatno-javnog partnerstva, na prethodno pomenutim nepokretnostima. Strana lica mogu pravnim poslom prenositi pravo svojine na domaće lice, kao i na strano lice koje može sticati pravo svojine. 

Zašto je dobro investirati u Crnu Goru:

  • Dinamičan ekonomiski rast i razvoj 

  • Multi-etnička harmonija i politička stabilnost 

  • Strateška geografska pozicija, potpuni pristup otvorenom moru 

  • Strani i domaći investitori imaju ista prava 

  • Jednostavna procedura za osnivanje kompanije 

  • Poreski sistem je jedan od najkonkurentnijih u Evropi 

  • Euro je zvanična nacionalna valuta 

  • Odličan kvalitet života 

  • Centar regionalnog biznisa 

  • Kvalifikovani ljudski resursi 

  • Mlada populacijama sa talentom za strane jezike 

Veliki razvojni projekti